Untitled Tile 4

Jay-Z is leading the pack this year as he has scored 8 nominations for the 60th Grammy Awards . He is the only artist to clinch nominations in the top three categories (record, album, and song of the year) for his album, "4:44,".
He is closely followed by Kendrick Lamar with seven, Bruno Mars with six; and Childish Gambino (Donald Glover)SZA and Khalid, and producer 4:44 producer,No I.D. with five each.

Full List below

Record Of The Year:
"Redbone" - Childish Gambino
"Despacito" - Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
"The Story Of O.J." - Jay-Z
"HUMBLE." - Kendrick Lamar
"24K Magic" - Bruno Mars

Album Of The Year:
"Awaken, My Love!" - Childish Gambino
4:44 - Jay-Z
DAMN. - Kendrick Lamar
Melodrama - Lorde
24K Magic - Bruno Mars

Song Of The Year:
"Despacito" - Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason "Poo Bear" Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)
"4:44" - Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)
"Issues" - Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)
"1-800-273-8255" - Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
"That's What I Like" - Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:
Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:
"Love So Soft" - Kelly Clarkson
"Praying" - Kesha
"Million Reasons" - Lady Gaga
"What About Us" - P!nk
"Shape Of You" - Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance:
"Something Just Like This" - The Chainsmokers & Coldplay
"Despacito" - Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
"Thunder" - Imagine Dragons
"Feel It Still" - Portugal. The Man
"Stay" - Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:
Nobody But Me (Deluxe Version) - Michael Bublé
Triplicate - Bob Dylan
In Full Swing - Seth MacFarlane
Wonderland - Sarah McLachlan
Tony Bennett Celebrates 90 - (Various Artists) Dae Bennett, Producer
Best Pop Vocal Album:
Kaleidoscope EP - Coldplay
Lust For Life - Lana Del Rey
Evolve - Imagine Dragons
Rainbow - Kesha
Joanne - Lady Gaga
÷ (Divide) - Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:
"Bambro Koyo Ganda" - Bonobo Featuring Innov Gnawa
"Cola" - Camelphat & Elderbrook
"Andromeda" - Gorillaz Featuring DRAM
"Tonite" - LCD Soundsystem
"Line Of Sight" - Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album:
Migration - Bonobo
3-D The Catalogue - Kraftwerk
Mura Masa - Mura Masa
A Moment Apart - Odesza
What Now - Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:
What If - The Jerry Douglas Band
Spirit - Alex Han
Mount Royal - Julian Lage & Chris Eldridge
Prototype - Jeff Lorber Fusion
Bad Hombre - Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance:
"You Want It Darker" - Leonard Cohen
"The Promise" - Chris Cornell
"Run" - Foo Fighters
"No Good" - Kaleo
"Go To War" - Nothing More

Best Metal Performance:
"Invisible Enemy" - August Burns Red
"Black Hoodie" - Body Count
"Forever" - Code Orange
"Sultan's Curse" - Mastodon
"Clockworks" - Meshuggah

Best Rock Song:
"Atlas, Rise!" - James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
"Blood In The Cut" - JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)
"Go To War" - Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)
"Run" - Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
"The Stage" - Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)
Best Rock Album:
Emperor Of Sand - Mastodon
Hardwired...To Self-Destruct - Metallica
The Stories We Tell Ourselves - Nothing More
Villains - Queens Of The Stone Age
A Deeper Understanding - The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:
Everything Now - Arcade Fire
Humanz - Gorillaz
American Dream - LCD Soundsystem
Pure Comedy - Father John Misty
Sleep Well Beast - The National

R&B FIELD

Best R&B Performance:
"Get You" - Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
"Distraction" - Kehlani
"High" - Ledisi
"That's What I Like" - Bruno Mars
"The Weekend" - SZA

Best Traditional R&B Performance:
"Laugh And Move On" - The Baylor Project
"Redbone" - Childish Gambino
"What I'm Feelin'" - Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|
"All The Way" - Ledisi
"Still" - Mali Music

Best R&B Song:
"First Began" - PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
"Location" - Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)
"Redbone" - Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
"Supermodel" - Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)
"That's What I Like" - Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album:
Free 6LACK - 6LACK
"Awaken, My Love!" - Childish Gambino
American Teen - Khalid
Ctrl - SZA
Starboy - The Weeknd
Best R&B Album:
Freudian - Daniel Caesar
Let Love Rule - Ledisi
24K Magic - Bruno Mars
Gumbo - PJ Morton
Feel The Real -Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance:
"Bounce Back" - Big Sean
"Bodak Yellow" - Cardi B
"4:44" - Jay-Z
"HUMBLE." - Kendrick Lamar
"Bad And Boujee" - Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance:
"PRBLMS" - 6LACK
"Crew" - Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
"Family Feud" - Jay-Z Featuring Beyoncé
"LOYALTY." - Kendrick Lamar Featuring Rihanna
"Love Galore" - SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song:
"Bodak Yellow" - Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)
"Chase Me" - Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,
songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)
"HUMBLE." - Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)
"Sassy" - Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)
"The Story Of O.J." - Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album:
4:44 - Jay-Z
DAMN. - Kendrick Lamar
Culture - Migos
Laila's Wisdom - Rapsody
Flower Boy - Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:
"Body Like A Back Road" - Sam Hunt
"Losing You: -Alison Krauss
"Tin Man" - Miranda Lambert
"I Could Use A Love Song" - Maren Morris
"Either Way" - Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance:
"It Ain't My Fault" - Brothers Osborne
"My Old Man" - Zac Brown Band
"You Look Good" - Lady Antebellum
"Better Man" - Little Big Town
"Drinkin' Problem" - Midland

Best Country Song:
"Better Man" - Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
"Body Like A Back Road" - Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)
"Broken Halos" - Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)
"Drinkin' Problem" - Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)
"Tin Man" - Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:
Cosmic Hallelujah - Kenny Chesney
Heart Break - Lady Antebellum
The Breaker - Little Big Town
Life Changes - Thomas Rhett
From A Room: Volume 1 - Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:
Reflection - Brian Eno
SongVersation: Medicine - India.Arie
Dancing On Water - Peter Kater
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 - Kitaro
Spiral Revelation - Steve Roach
JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:
"Can't Remember Why" - Sara Caswell, soloist
"Dance Of Shiva" - Billy Childs, soloist
"Whisper Not" - Fred Hersch, soloist
"Miles Beyond" - John McLaughlin, soloist
"Ilimba" - Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album:
The Journey - The Baylor Project
A Social Call - Jazzmeia Horn
Bad Ass And Blind - Raul Midón
Porter Plays Porter - Randy Porter Trio With Nancy King
Dreams And Daggers - Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:
Uptown, Downtown - Bill Charlap Trio
Rebirth - Billy Childs
Project Freedom -Joey DeFrancesco & The People
Open Book - Fred Hersch
The Dreamer Is The Dream - Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:
MONK'estra Vol. 2 - John Beasley
Jigsaw - Alan Ferber Big Band
Bringin' It - Christian McBride Big Band
Homecoming - Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
Whispers On The Wind - Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:
Hybrido - From Rio To Wayne Shorter - Antonio Adolfo
Oddara - Jane Bunnett & Maqueque
Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos - Anat Cohen & Marcello Gonçalves
Típico - Miguel Zenón
Jazz Tango - Pablo Ziegler Trio
GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:
"Too Hard Not To" - Tina Campbell
"You Deserve It" - JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
"Better Days" - Le'Andria
"My Life" - The Walls Group
"Never Have To Be Alone" - CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
"Oh My Soul" - Casting Crowns
"Clean" - Natalie Grant
"What A Beautiful Name" - Hillsong Worship
"Even If" - MercyMe
"Hills And Valleys" - Tauren Wells

Best Gospel Album:
Crossover: Live From Music City - Travis Greene
Bigger Than Me - Le'Andria
Close - Marvin Sapp
Sunday Song - Anita Wilson
Let Them Fall In Love - CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:
Rise - Danny Gokey
Echoes (Deluxe Edition) - Matt Maher
Lifer - MercyMe
Hills And Valleys - Tauren Wells
Chain Breaker - Zach Williams

Best Roots Gospel Album:
The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1 - The Collingsworth Family
Give Me Jesus - Larry Cordle
Resurrection - Joseph Habedank
Sing It Now: Songs Of Faith & Hope - Reba McEntire
Hope For All Nations - Karen Peck & New River

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:
Lo Único Constante - Alex Cuba
Mis Planes Son Amarte - Juanes
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 - La Santa Cecilia
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) - Natalia Lafourcade
El Dorado - Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
Ayo - Bomba Estéreo
Pa' Fuera - C4 Trío & Desorden Público
Salvavidas De Hielo - Jorge Drexler
El Paradise - Los Amigos Invisibles
Residente - Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Ni Diablo Ni Santo - Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
Ayer Y Hoy - Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Momentos - Alex Campos
Arriero Somos Versiones Acústicas - Aida Cuevas
Zapateando En El Norte - Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album:
Albita - Albita
Art Of The Arrangement - Doug Beavers
Salsa Big Band - Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
Gente Valiente - Silvestre Dangond
Indestructible - Diego El Cigala
AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:
Killer Diller Blues - Alabama Shakes
Let My Mother Live - Blind Boys Of Alabama
Arkansas Farmboy - Glen Campbell
Steer Your Way - Leonard Cohen
I Never Cared For You - Alison Krauss

Best American Roots Song:
"Cumberland Gap" - David Rawlings
"I Wish You Well" - The Mavericks
"If We Were Vampires" - Jason Isbell And The 400 Unit
"It Ain't Over Yet" - Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White
"My Only True Friend" -Gregg Allman

Best Americana Album:
Southern Blood - Gregg Allman
Shine On Rainy Day - Brent Cobb
Beast Epic - Iron & Wine
The Nashville Sound - Jason Isbell And The 400 Unit
Brand New Day - The Mavericks

Best Bluegrass Album:
Fiddler's Dream - Michael Cleveland
Laws Of Gravity - The Infamous Stringdusters
Original - Bobby Osborne
Universal Favorite - Noam Pikelny
All The Rage - In Concert Volume One [Live] - Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album:
Migration Blues - Eric Bibb
Elvin Bishop's Big Fun Trio - Elvin Bishop's Big Fun Trio
Roll And Tumble - R.L. Boyce
Sonny & Brownie's Last Train - Guy Davis & Fabrizio Poggi
Blue & Lonesome - The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:
Robert Cray & Hi Rhythm - Robert Cray & Hi Rhythm
Recorded Live In Lafayette - Sonny Landreth
TajMo - Taj Mahal & Keb' Mo'
Got Soul - Robert Randolph & The Family Band
Live From The Fox Oakland - Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
Mental Illness - Aimee Mann
Semper Femina - Laura Marling
The Queen Of Hearts - Offa Rex
You Don't Own Me Anymore - The Secret Sisters
The Laughing Apple - Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:
Top Of The Mountain - Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
Ho'okena 3.0 - Ho'okena
Kalenda - Lost Bayou Ramblers
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] - Northern Cree
Pua Kiele - Josh Tatofi
REGGAE FIELD

Best Reggae Album:
Chronology - Chronixx
Lost In Paradise - Common Kings
Wash House Ting - J Boog
Stony Hill - Damian "Jr. Gong" Marley
Avrakedabra - Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:
Memoria De Los Sentidos - Vicente Amigo
Para Mi - Buika
Rosa Dos Ventos - Anat Cohen & Trio Brasileiro
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration - Ladysmith Black Mambazo
Elwan - Tinariwen

CHILDREN'S FIELD

Best Children's Album:
Brighter Side - Gustafer Yellowgold
Feel What U Feel - Lisa Loeb
Lemonade - Justin Roberts
Rise Shine #Woke - Alphabet Rockers
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World - Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):
Astrophysics For People In A Hurry - Neil Degrasse Tyson
Born To Run - Bruce Springsteen
Confessions Of A Serial Songwriter - Shelly Peiken
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) - Bernie Sanders And Mark Ruffalo
The Princess Diarist - Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas - Dave Chappelle
Cinco - Jim Gaffigan
Jerry Before Seinfeld - Jerry Seinfeld
A Speck Of Dust - Sarah Silverman
What Now? - Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:
Come From Away - Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Dear Evan Hansen - Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Hello, Dolly! - Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:
Baby Driver - (Various Artists)
Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 - (Various Artists)
Hidden Figures: The Album - (Various Artists)
La La Land - (Various Artists)
Moana: The Songs - (Various Artists)
Best Score Soundtrack For Visual Media:
Arrival - Jóhann Jóhannsson, composer
Dunkirk - Hans Zimmer, composer
Game Of Thrones: Season 7 - Ramin Djawadi, composer
Hidden Figures - Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers
La La Land - Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media:
"City Of Stars" - Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
"How Far I'll Go" - Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
"I Don't Wanna Live Forever ('Fifty Shades Darker')" - Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)
"Never Give Up" - Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
"Stand Up For Something" - Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:
"Alkaline" - Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
"Choros #3" - Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
"Home Free (For Peter Joe)" - Nate Smith, composer (Nate Smith)
"Three Revolutions" - Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)
"Warped Cowboy" - Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
"All Hat, No Saddle" - Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
"Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can" - John Williams, arranger (John Williams)
"Home Free (For Peter Joe)" - Nate Smith, arranger (Nate Smith)
"Ugly Beauty/Pannonica" - John Beasley, arranger (John Beasley)
"White Christmas" - Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:
"Another Day Of Sun" - Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
"Every Time We Say Goodbye" - Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
"I Like Myself" - Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
"I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York" - Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
"Putin" - Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:
El Orisha De La Rosa - Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)
Mura Masa - Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)
Pure Comedy (Deluxe Edition) - Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)
Sleep Well Beast - Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)
Solid State - Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta - Tim Breen, art director (Various Artists)
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 - 2014) - Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
May 1977: Get Shown The Light - Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition - Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)
Warfaring Strangers: Acid Nightmares - Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
NOTES FIELD

Best Album Notes:
Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth - Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition - Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
The Complete Piano Works Of Scott Joplin - Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute - David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings - Lynell George, album notes writer (Otis Redding)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams - Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta - Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 - Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)
Leonard Bernstein - The Composer - Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa - Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams - Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:
Every Where Is Some Where - Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)
Is This The Life We Really Want? - Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)
Natural Conclusion - Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
No Shape - Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)
24K Magic - Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Calvin Harris
Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes

Best Remixed Recording:
"Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)" - Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
"Funk O' De Funk (SMLE Remix)" - SMLE, remixers (Bobby Rush)
"Undercover (Adventure Club Remix)" - Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)
"A Violent Noise (Four Tet Remix)" - Four Tet, remixer (The xx)
"You Move (Latroit Remix)" - Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:
Early Americans - Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
Kleiberg: Mass For Modern Man - Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
So Is My Love - Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
3-D The Catalogue - Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
Tyberg: Masses - Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:
Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs - Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Kleiberg: Mass For Modern Man - Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies - Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio - Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Tyberg: Masses - John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical:
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Morten Lindberg
Judith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:
Concertos For Orchestra - Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches - Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente - Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Mahler: Symphony No. 5 - Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio - Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:
Berg: Lulu - Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
Berg: Wozzeck - Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus)
Bizet: Les Pêcheurs De Perles - Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecie?, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Handel: Ottone - George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D'Oro)
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel - Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance:
Bryars: The Fifth Century - Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
Handel: Messiah - Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
Mansurian: Requiem - Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
Music Of The Spheres - Nigel Short, conductor (Tenebrae)
Tyberg: Masses - Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:
Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 - Arcangelo
Death & The Maiden - Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert - Stile Antico
Franck, Kurtág, Previn & Schumann - Joyce Yang & Augustin Hadelich
Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016 - Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:
Bach: The French Suites - Murray Perahia
Haydn: Cello Concertos - Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
Levina: The Piano Concertos - Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 - Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
Transcendental - Daniil Trifonov
Best Classical Solo Vocal Album:
Bach & Telemann: Sacred Cantatas - Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
Crazy Girl Crazy - Music By Gershwin, Berg & Berio - Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
Gods & Monsters - Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
In War & Peace - Harmony Through Music - Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D'Oro)
Sviridov: Russia Cast Adrift - Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium:
Barbara - Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto - Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir - Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
Les Routes De L'Esclavage - Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger - Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition:
Danielpour: Songs Of Solitude - Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Higdon: Viola Concerto - Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Mansurian: Requiem - Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
Schoenberg, Adam: Picture Studies - Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Zhou Tian: Concerto For Orchestra - Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:
"Up All Night" - Beck
"Makeba" - Jain
"The Story Of O.J." - Jay-Z
"Humble." - Kendrick Lamar
"1-800-273-8255" - Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film:
"One More Time With Feeling" - Nick Cave & The Bad Seeds
"Long Strange Trip" - (The Grateful Dead)
"The Defiant Ones" - (Various Artists)
"Soundbreaking" - (Various Artists)
"Two Trains Runnin'" - (Various Artists

Download Now